برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم هنر ژاپنی برای ساماندهی و نظم

کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم هنر ژاپنی برای ساماندهی و نظم

بعضی از افراد هستند که در چیدن و جمع و جور کردن خانه وسواس زیادی به خرج می‌دهند اما هیچ‌وقت خانه را آن‌طور که انتظار دارند مرتب نمی‌بینند. شاید اگر بخواهیم به بعضی از افراد بگوییم که امروزه آموزش‌های نظم و مرتب کردن خانه هم وجود دارد کمی متعجب شوند و بپرسند آیا منظم بودن هم نیاز به آموزش دارد؟

ماری کندو در کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم درباره الزام آموزش نظم می‌گوید: «در ژاپن پندار مردم بر این است که نظم به آموزش نیازی ندارد، بلکه مردم به‌خودی‌خود، نظم و ترتیب در خونشان است و چگونگی آن را می‌دانند. مهارت‌های آشپزی در خانواده ما از نسلی به نسلی دیگر واگذار می‌شود. مادران شیوه آشپزی را به دخترانشان می‌آموزند، اما به نظر می‌رسد که نظم را کسی به دیگری آموزش نمی‌دهد». کندو در این کتاب به افرادی که عادت دارند هیچ وسیله‌ای را دور نمی‌اندازند و انباری خانه‌هایشان همیشه پر است راهکارهای مؤثری ارائه می‌کند.

‌درباره‌ی کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم

کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم نوشته ماری کندو مشاور ژاپنی است. این کتاب اولین بار در سال 2014 منتشر شد و با فروش بیش از 2 میلیون نسخه در صدر کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز قرار گرفت. این کتاب همچنین جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون در سال 2014 نیز بوده است. این کتاب به قدری در ژاپن هم معروف شد که ماری کندو  در بیش از سی برنامه‌ی پر طرفدار تلویزیونی و رادیویی در ژاپن حضور پیدا کرده و روش‌های نظم داشتن را به مخاطبان آموزش می‌داد. ماری کندو در کتاب حاضر به موضوع مهم و تاثیرگذار در کیفیت زندگی یعنی نظم پرداخته است و توضیح می‌دهد که چطور به روش‌های مردم ژاپن می‌توان با مرتب کردن خانه و نظم دادن به محیط تغییرات بزرگی در زندگی ایجاد کرد.

ماری کندو به عنوان فردی که در حوزه نظم وسایل مطالعات گسترده‌ای داشته و شیوه‌های نوینی در این زمینه ارائه کرده سال‌هاست که سبک زندگی ژاپنی‌ها را به عنوان الگویی برای ایجاد نظم بررسی و مورد مطالعه قرارداده تا روش‌های نهایی را برای ایجاد نظم به مخاطبان توضیح دهد. او می‌گوید «مردم جهان بر این باورند که مرتب کردن اتاق و یا خانه‌شان بخت را به روی آنان می‌گشاید. کسانی که از هنر ژاپنی برای ساماندهی زندگی‌شان سود می‌جویند، دیگر هرگز با آشفتگی و بی‌نظمی روبه‌رو نمی‌شوند. این شیوه ناب فقط مجموعه‌ای از قواعد نیست، بلکه معجزه‌ای است که با رسیدن به ذهنیتی مناسب با استفاده از روش کن‌ماری زندگی‌تان را دگرگون می‌کند.»

در واقع آنچه در این کتاب به عنوان نظم به خواننده آموزش داده می‌شود همان نظم مرتب کردن وسایل و چیدمان آن‌هاست. بسیاری از افراد هستند که نسبت به وسایل خود وسواس دارند و حاضر نیستند خیلی از آن‌ها را که دیگر کاربردی ندارند یا کهنه و قدیمی شدند دور بریزند. ماری کندو از همان ابتدا بیان می‌کند که با دور ریختن شروع کنید. او که نام این روش را از ترکیب اسم و فامیلی خود کن‌ماری گذاشته معرفی می‌کند. او با این روش به این موضوع تاکید دارد که نظم بخشیدن به خانه روی همه‌ی جنبه‌های زندگی از جمله کار و خانواده تاثیر می‌گذارد.

انتشارات البرز کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم را با ترجمه‌ی مهدی قراچه داغی عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است. این کتاب جزو کتاب‌های کم‌حجم با موضوع نظم و چینش خانه است. خواندن این کتاب برای افرادی که می‌خواهند در زمینه‌ی نظم و چینش خانه وقت بگذارند و در این حوزه مطالعه داشته باشند مناسب است.

تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم 160 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را کمتر از 8 روز بخوانید.

‌نقد‌ها و نظرات درباره‌ی کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم

بی. جی نواک در مجله معروف people درباره کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم نوشته است که: «این کتاب زندگی شما را تغییر خواهد داد». علاوه بر این بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات در تقدیر و تحسین این کتاب نوشته‌اند. روزنامه USA TODAY هم نوشته است: «خانم کندو شما را به چالش می‌کشد تا از خود بپرسید که آیا هر شیء و وسیله‌ای که در خانه یا محل کار دارید شما را به هدفتان نزدیک می‌کند؟ آیا آن شی شما را به سمت جلو هدایت می‌کند یا در گذشته نگه می‌دارد؟»

دگرگونی زندگی

در بخشی از کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم می‌خوانیم

هر روز کمی از وسایل را مرتب کنید تا برای همیشه منظم بمانند

« اگر خانه خود را یکباره منظم کنید، شلوغی و آشفتگی به آن بازمی گردد. بهتر است عادت کنید که در هر نوبت بخشی از خانه را مرتب کنید. » گرچه این سفارش خیلی وسوسه انگیز به نظر می رسد؛ اما پیش از این به این نتیجه رسیده ایم که بخش نخست آن اشتباه است. درباره اینکه باید هر روز بخشی از وسایل را مرتب کنیم چه می توانیم بگوییم؟ گرچه قانع کننده به نظر می رسد، فریب آن ها را نخورید؛ زیرا هیچ وقت حس نمی کنید که کارتان تمام شده است، برای همین در هر نوبت فقط بخشی را مرتب کنید.

تغییر خُلق و سبک زندگی، که در طول سالیان ایجاد شده است، بسیار دشوار است. اگر تاکنون نتوانسته‌اید که همیشه منظم بمانید، تاحدودی ناممکن است که عادت کنید در هر زمان فقط کمی منظم باشید. هیچ‌کس نمی‌تواند بی آنکه اندیشه خود را تغییر دهد عادات خود را تغییر دهد و این کار آسانی نیست؛ در اختیار گرفتن اندیشه‌ای که در سر داریم بسیار دشوار است؛ اما می‌توان آن را دگرگون کرد.

وقتی در دوره راهنمایی درس می‌خواندم موضوع منظم کردن خانه توجه ام را به خود جلب کرد و کتاب هنر دور انداختن، اثر ناگیسا تات سومی، زمینه‌ساز این موضوع بود. در این کتاب اهمیت دور انداختن آنچه به آن نیازی نداریم به طور کامل شرح داده شده بود. در راه مدرسه به خانه این کتاب را خریدم. هنوز هم به یاد دارم که خواندن این کتاب چقدر شگفت‌زده‌ام کرد. من چنان غرق خواندن این کتاب شدم که فراموش کردم در ایستگاه همیشگی از اتوبوس پیاده شوم.

درباره ماری کندو

ماری کندو مشاور مرتب‌سازی و نویسنده ژاپنی استکه از کودکی به سازمان‌دهی و نظم علاقه‌مند شده بود. او در دانشگاه توکیو در این رشته تحصیل کرد و به عنوان مشاور این حوزه در جهان شهرت دارد. امروز ماری یک متخصص مشهور مرتب‌سازی است و به مردم در سراسر جهان کمک می‌کند تا خانه‌های درهم ریخته خود را به فضاهای آرامش‌بخش و الهام‌بخش تبدیل کنند.

ماری در کتاب پرفروش دگرگونی زندگی با جادوی نظم سطح جدیدی از شیوه‌های مرتب‌سازی و نظم را به مخاطبان ارائه می‌کند تا دیگر هرگز نیازی به مرتب‌سازی دوباره نباشد.

ماری در بیش از پنجاه برنامه تلویزیونی و رادیویی مهم ژاپن و همچنین در مجله تایم، نیویورک‌تایمز، وال‌استریت ژورنال، لندن تایمز، مجله Vogue، آلن شو و دیگر برنامه‌های معروف تلوزیونی حضور پیدا کرده است. همچنین مجله تایم او را به عنوان یكی از 100 فرد تاثیرگذار سال 2015 معرفی کرد.

ماری کندو در حال حاضر در آمریکا در لس‌آنجلس زندگی می‌کند.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم اثر ماری کندو بود.

نویسنده : ماری کندو

مترجم : مهدی قراچه داغی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها