برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
درباره کتاب روش های کنترل ذهن

درباره کتاب روش های کنترل ذهن

ماجرای ایجاد این متد از جایی شروع می‌‌شود که یک تعمیرکار رادیو به نام خوزه سیلوا به روانشناسی و کارکرد آن برای بهبود و افزایش هوش افراد علاقه‌مند می‌شود. او با به‏کارگیری روش‌هایی که به آن‌ها دست پیدا کرده بود روی دخترش و مشاهده نتیجه‌بخشی آن‌ها، تصمیم می‌گیرد این راهکار‌های افزایش IQ را در اختیار همگان قرار دهد و به همین دلیل در سال 1944 متد مدونی مبتنی بر آموزه‌های خود تهیه می‌کند و تمام این روش‌ها را روی خانواده و فرزندان خود مورد آزمایش قرار می‌دهد. خانواده‌ی پرجمعیت او که از ده فرزند تشکیل می‌شد، ظاهرا همگی از این آزمایشات سربلند و باهوش‌تر از گذشته بیرون می‌آیند. خوزه سیلوا متد خود را در سال 1960به شکل تجاری و برای استفاده‌ی همگان منتشر می‌کند.

عصاره و چکیده‌ی متد سیلوا را باید در تعیین فرکانس‌های مشخصی از کارکرد مغزی دانست. به عقیده‌ِی سیلوا در این فرکانس‌های مشخص مغز انسان توانایی رویارویی با مسائل بسیار پیچیده‌تر از حالات معمول، به یادآوری و به خاطرسپاری دقیق‌تر و تکنیک‌های شفابخشی و کنترل اعمال ناخودآگاه جسم خود مانند کنترل اشتها، بهبود نواقص بدنی مانند ضعف بینایی و امثال آن را خواهد داشت. خوزه سیلوا نام این شرایط مغزی را آگاهی آلفا گذاشته است. در عمل تمرین‌هایی که در این کتاب مورد بحث و اشاره قرار گرفته‌اند همگی تمرین‌هایی هستند که کمک می‌کنند تا ذهن بتواند در شرایط آلفا قرار گیرد.

سیلوا حتی اعتقاد داشت یک ذهن تعلیم یافته می‌تواند اشیا و مکان‌های دور از خود را مشاهده کند و با هوشی متعالی‌تر از خود برای کسب مشورت و راهنمایی ارتباط برقرار کند. پیروی کنندگان از این روش اعتقاد دارند که اطلاعات دریافت شده از این منابع می‌تواند به شکل اندیشه‌ها، تصاویر، احساسات، بو‌ها و صدا‌ها در ذهن تداعی شوند. جالب است بدانید که هر دو سرویس امنیتی و اطلاعاتی آمریکا CIA و روسیه KGB در زمان جنگ سرد مدعی شده بودند که افرادی با توانایی‌های دیدن مناطق دور از دسترس را در اختیار دارند که می‌توانند نقشه و شکل تاسیسات نظامی و هسته‌ای رقیب را از راه دور ترسیم کند. این مسئله اگرچه به نظر می‌رسد، بیشتر جنبه‌‎ی تبلیغاتی برای دو رقیب داشته باشد. اما آنچه در اسناد منتشر شده‌ی اخیر از CIA دیده می‌شود، استخدام، به کارگیری و تحقیق روی قابلیت دیدن از دور بحثی جدی و برنامه‌ای پیگیرانه در سال‌های 1970 تا 1985 بوده است. در نهایت CIA مدعی شد تحقیقاتش در این زمینه راه به جایی نبرده است و پروژه‎ی بینش از دور خود که آن را دروازه‌ی ستاره Star Gate نامگذاری کرده بود، مختوم خواهد کرد.

یکی از مولفه‌هایی که در این کتاب نقش موثر و تکرارشونده‌ای دارد مراقبه است. به عقیده‎ی سیلوا مراقبه یک فعالیت دائمی، پویا و دینامیک برای آگاهی بیشتر فرد از محیط و شرایطی است که در آن قرار دارد. سیلوا همچنین در کتاب خود راهکارهایی را برای حل مشکلات از طریق مراقبه، تندآموزی، رهایی از عادات ناپسند مانند ترک سیگار و بهبود زندگی زناشویی ارائه و برای آن‌ها تمرینات و راهکار‌های عملی ارائه کرده است. البته در تمام طول کتاب بیشتر از آن‌که به روش‌ها و تمرینات اشاره شود، بیشتر نمونه‌ها و الگو‌هایی از نتیجه‌بخشی و کارکرد این کتاب روی افرادی که از روش‌های آن استفاده کرده‌اند، ارائه شده است. سبک نگارش این کتاب شما را تا اندازه‌ی زیادی به یاد کتاب معروف چهار اثر از فلورانس اسکاول شین خواهد انداخت. البته که محتوای این دو کتاب بسیار متفاوت با یکدیگر هستند، اما اعتقاد به فعالیت‌های فرامغزی، الگوی نگارش و ارائه‌ی نمونه‌های واقعی از کارکرد کتاب در جهان واقع، عامل شباهت عمیق این دو کتاب به یکدیگر است.

نویسنده: خوزه سیلوا

روش های کنترل ذهن

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

بالا